Co to?

Podstawowe problemy przy odzyskiwaniu Danych z SSD

Home  >>  sprzęt  >>  Podstawowe problemy przy odzyskiwaniu Danych z SSD

Podstawowe problemy przy odzyskiwaniu Danych z SSD

On 24 kwietnia, 2018, Posted by , In sprzęt, With Możliwość komentowania Podstawowe problemy przy odzyskiwaniu Danych z SSD została wyłączona

Ostatnimi czasy w związku z coraz większą popularnością i dostępnością, popularność dysków SSD znacznie wzrosła. Na sukces tego typu nośników mają też wpływ coraz niższe ceny, większe pojemności, i coraz większa liczba producentów oferujących takie rozwiązania. Niestety z różnorodnością rozwiązań dysków SSD wiążą się też problemy, z którymi zmagają się inżynierowie odzyskujący z nich dane.

– np. Dyski SSD stosowane w produktach firmy Apple mają nietypową konstrukcję i nie są kompatybilne z żadnymi nośnikami innych producentów dostępnymi na rynku. Niestety oryginalny projekt dysku jest zastrzeżony i nie ma do niego żadnej dokumentacji. Oznacza to nietypowy układ rozkładu danych, sposobu ich konfiguracji i dostępu do nich. Nowe zastrzeżone projekty wpływają na odzyskiwanie Danych z takich nośników, ponieważ każdy nowy projekt układu danych musi zostać zmapowany przed przystąpieniem do odzyskiwania. Bez dokumentacji technicznej jest to bardzo skomplikowane. Ułatwieniem byłoby pozyskanie informacji o nowych układach danych od producentów SSD, ale niestety to z reguły pilnie strzeżone tajemnice, które mają zapobiec poznaniu i skopiowaniu innowacyjnych rozwiązań przez konkurencję.

– innym problemem są nośniki wypuszczane na rynek bez dobrego projektu i wystarczających testów. Wtedy dane przechowywane na takich nośnikach SSD są podatne na uszkodzenie. Np. podczas awaryjnego odcięcia zasilania podczas zapisu Danych przez taki dysk, SSD ma jedynie milisekundy na ratunkowe zapisanie danych w odpowiedniej lokalizacji.  Jeżeli zostały popełnione błędy na etapie projektowania i dysk nie jest w stanie zapewnić szybkiego zapisu danych może to spowodować uszkodzenie lub utratę danych , ponieważ kontroler nie zdążył rozmieścić właściwie informacji. Zdarza się również , że dysk SSD nie zostanie uruchomiony poprawnie i utracony zostanie dostęp do danych. Jednak najczęściej występuje utrata, zwykle z plików, które były używane w czasie odłączenia zasilania.

– następnym kłopotem przy odzysku Danych jest szyfrowanie przez producentów dysków lub pamięci informacji zapisywanych na nośnikach. Np. w urządzeniach firmy Apple. Najczęściej jest to szyfrowanie sprzętowe. W większości przypadków, zdecydowanie utrudnia to odzyskanie danych. Czasem istnieje konieczność uruchomienia uszkodzonego urządzenia tylko dlatego, żeby była możliwość odszyfrowania poprawnego układu zapisu .

– kolejnym kłopotem podczas odzyskiwania danych z nośników cyfrowych jest zabudowywanie dysków na płycie głównej urządzenia.  Tak to jest rozwiązane w większości tabletów i smartfonów. Pamięć, kontroler i związana z nimi elektronika są wlutowane na płycie głównej wcale niekoniecznie bezpośrednio koło siebie. Wymieszanie i rozbicie układu pamięci wraz z innymi elektronicznymi podzespołami urządzenia sprawia że naprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż w przypadku nośnika  SSD na osobnej płytce lub obudowie.

Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o zwykłych dyskach poczytaj nasz artykuł tu.

Comments are closed.