Co to?

Dysk USB po upadku – jak się zabrac za odzysk danych

Home  >>  Blog  >>  Dysk USB po upadku – jak się zabrac za odzysk danych

Dysk USB po upadku – jak się zabrac za odzysk danych

On 16 kwietnia, 2021, Posted by , In Blog, With Możliwość komentowania Dysk USB po upadku – jak się zabrac za odzysk danych została wyłączona

Dyski USB ostatnimi czasy stały się bardzo popularne ze względu na swoją uniwersalność, łatwość użytkowania, przystępną cenę i coraz większe pojemności. W komputerach coraz częściej stosuje się dyski SSD. Obecnie najpopularniejsze pojemności tych dysków SSD to 240GB. Użytkownicy, więc stosują je do przechowywania ważnych danych, których nie przetrzymują na komputerach. Również używają tych przenośnych pamięci do przenoszenia danych między komputerami oraz do backupowania danych. Dyski te są lubiane też ze względu na małe rozmiary. Ludzie często przekładają je i przenoszą, dlatego często dochodzi do awarii związanych z upadkami czy wstrząsami. Najgorszy dla tych nośników jest upadek podczas pracy. Niestety takie przypadki są najczęstsze.

Dysk zsunie się ze stołu, z obudowy komputera, wypadnie z ręki, czy ktoś szarpnie za kabel USB.

Często klienci nas pytają, jak to możliwe, ze taki niewielki wstrząs potrafi tak zaszkodzić dyskowi? Wydaje się niemożliwe.

A jednak – dyski HDD, to bardzo delikatne konstrukcje i szczególnie narażone podczas pracy, ze względu na swoją konstrukcję.

Zapis i odczyt danych odbywa się poprzez miniaturowe głowice umieszczone na zintegrowanym ramieniu. Ramię z głowicami , porusza się nad obracającymi się z ogromna prędkością talerzy magnetycznych. Głowice unoszą się tylko dzięki poduszce powietrznej wytwarzanej przez wirujące z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę, talerze. Ta odległość jest mniejsza niż średnica ludzkiego włosa. Ramiona głowic ze względu na specyfikę konstrukcyjną, poruszają się. Podczas uderzenia, czy upadku takiego pracującego dysku poduszka powietrzna zostaje zakłócona i w najlepszym przypadku głowica uderzy w talerz i się do niego przyklei blokując działanie dysku. A w najgorszym wirujący talerz spowoduje jej zerwanie, ramiona stracą właściwości aerodynamiczne i spadną na niego. Wówczas zarysują i zniszczą powierzchnie magnetyczną talerzy.

O ile w przypadku zablokowania dysku dane, w większości przypadków, udaje się odzyskać, to jeżeli talerz ulegnie zarysowaniu bardzo często dane zostają bezpowrotnie utracone.

Oczywiście nie oznacza to, że jeżeli dysk podczas upadku był wyłączony, to jest bezpieczny. Nic bardziej mylnego. Podczas gdy dysk HDD jest wyłączany ramiona z głowicami są automatycznie parkowane w specjalnej strefie parkingowej, a talerze zatrzymywane. Jednak strefa parkingowa też nie zawsze jest w stanie utrzymać ramiona z głowicami w jednej pozycji. Przy niekorzystnym upadku , głowice mogą wypaść z tej strefy urwać się, bądź przesunąć na talerze. Każdorazowe  uruchomienie takiego dysku spowoduje nieodwracalne straty niszcząc powierzchnię talerzy.

Co robić by nie utracić danych?

Oczywiście najlepiej zabezpieczyć dysk podczas pracy, by nie narażać go na wstrząsy. Jeśli jednak upadek czy uderzenie, już się przydarzy (niezależnie czy dysk był włączony, czy nie), radzimy odłączyć dysk i więcej go nie podłączać. Nawet na chwilę w celu sprawdzenia.

Każdorazowe uruchomienie uszkodzonego dysku, może spowodować uszkodzenie powierzchni magnetycznych talerzy , a co za tym idzie ważnych danych. Należy od razu udać się z takim nośnikiem do profesjonalnego laboratorium, gdzie dysk zostanie otwarty w odpowiednich warunkach i ocenione zostaną ewentualne uszkodzenia. W takim specjalistycznym laboratorium jest szansa, żeby profesjonalnie zabezpieczyć dane.

Jeżeli decydujesz się jednak na samodzielne próby odzyskania danych poczytaj o programach które są do tego przeznaczone oraz o tym jakie środki bezpieczeństwa należy zastosować. Więcej na ten temat znajdziecie na :

https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/blog/231-top-5-informacji-odzyskiwania-danych

https://studiumpr.pl/komputery/odzyskiwanie-danych/odzyskiwanie-danych

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/odzyskiwanie-danych-7-najlepiej-strzezonych-tajemnic-laboratoriow.html

https://od24h.pl/blog/155-jaki-program-do-odzysku-danych

Comments are closed.