Co to?

Laptop i tablet dla osób niewidomych.

Home  >>  sprzęt  >>  Laptop i tablet dla osób niewidomych.

Laptop i tablet dla osób niewidomych.

On Kwiecień 30, 2014, Posted by , In sprzęt, With Możliwość komentowania Laptop i tablet dla osób niewidomych. została wyłączona

Jeszce kilka lat temu można było pomarzyć o udogodnieniach w laptopach czy tez tabletach dla osób niewidomych. W dobie potrzeb powstaje coraz więcej oprogramowań oraz dodatkowych urządzeń do obsługi notebooków przez osoby niewidome czy też niedowidzące.

Obsługa laptopa możliwa jest poprzez program do odczytu ekranu. Są to tak zwane screen readery oraz linijki brajlowskie.

Screen Reader to program pozwalający na odczytanie całej zawartości tekstu na ekranie. Poprzez ten program i klawiaturę można bez problemu obsługiwać laptop czy też tablet.

Działa to w następujący sposób, gdy użytkownik znajduje się na pulpicie poprzez naciśniecie strzałek oprogramowanie informuje nas jaką obecnie funkcję wybieramy i jaka ikonka obecnie jest aktywna. Tak samo oprogramowanie działa na stronach internetowych. Screen reader czyta użytkownikowi tekst na stronie linijka po linijce dzięki temu zapoznajemy się z całą zawartością strony. Bariera jaką napotyka nasze oprogramowanie to obrazki zamieszczane przez administratorów stron.

Linijka brajlowska nie mówi nam o tym co jest napisane a podświetla nam to co w danym momencie widzi. Wielkością przypomina mniejszą klawiaturę komputerową. Na niej wyświetla się tekst w brajlu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bez problemów poruszać się po stronach internetowych i przeczytać palcami to, co jest podświetlone. Urządzenie jest bardzo proste w użyciu i spełnia wszelkie oczekiwania osób z dysfunkcją wzroku.

Powyższe rozwiązania dotyczą zastosowań przy użyciu komputerów, laptopów. A co jeśli mamy tylko tablet bądź smartphone?

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian co do funkcjonalności tychże rzeczy. Pierwsza firmą, która zainstalowała w swoich urządzeniach aplikacje dla niewidomych był Apple. Voice Over to program, który czytał zawartość ekranu oraz pomagał z niego korzystać. To był początek. Obecnie Apple wprowadził kolejne udogodnienie dla osób niewidomych. Ostatani aktualizacja iOS wprowadziła świetny system, tuz po wyjęciu urządzenia z pudełka i uruchomieniu go trzykrotne naciśnięcie przycisku Home powoduje uruchomienie programu odczytu ekranu. Dzięki temu od razu można przeglądać Internet, sprawdzić pocztę oraz korzystać ze wszelkich aplikacji w urządzeniu. System ten wymaga dopracowania nad czy programiści Apple non stop pracują.

W 2012 roku do iOS dołączył oprogramowanie Android, które również wprowadziło swoje oprogramowanie. Po pobraniu dwóch aplikacji dane urządzenie jest gotowe do współpracy z osobą niewidomą.

Laptopy dla osób niepełnosprawnych w różnym zakresie często ulegają awariom z różnych względów. Najczęściej to uszkodzenia mechaniczne. tu znajdziesz dobrą pomoc w warszawie: www.serwislaptopowwarszawa.pl  i www.naprawakomputerowwarszawa.pl

Comments are closed.