Co to?

Czym jest i za co odpowiada mostek północny i południowy w laptopie?

Home  >>  sprzęt  >>  Czym jest i za co odpowiada mostek północny i południowy w laptopie?

Czym jest i za co odpowiada mostek północny i południowy w laptopie?

On Kwiecień 22, 2014, Posted by , In sprzęt, With Możliwość komentowania Czym jest i za co odpowiada mostek północny i południowy w laptopie? została wyłączona

Chipsety mostka północnego i południowego to jedne z ważniejszych komponentów na płycie głównej. Ich nazwy odnoszą się do położenia układów na płycie. Północny położony jest wyżej, a południowy niżej stad ich nazwa. Są odpowiedzialne za komunikacje miedzy procesorem a innymi elementami płyty. Mostki połączone są ze sobą magistralą o dużej przepustowości.

Mostek północy (North Bridge) odpowiada za komunikacje miedzy procesorem, pamięcią RAM i kartą graficzną oraz pełni funkcje kontrolera pamięci. Czasami występuje w postaci z zintegrowanej z karta graficzna lub ethernetową.

               Mostek południowy (South Bridge) odpowiada za komunikacje z procesorem i elementami tzw. peryferyjnymi na płycie głównej m.in.: porty IDE, ATA, SATA ( dyski twarde i napędy optyczne), BIOS. Niekiedy tez odpowiada za komunikacje z myszą, klawiatura, IrDA i inne.

Oba mostki pełnią ważną funkcje w komputerze. Łącza ze sobą w pewnym sensie wszystkie podzespoły na płycie głównej i są kanałami komunikacyjnym miedzy nimi.

Comments are closed.