Co to?

Koniec wsparcia dla Windowsa XP

Home  >>  programy  >>  Koniec wsparcia dla Windowsa XP

Koniec wsparcia dla Windowsa XP

On Kwiecień 26, 2014, Posted by , In programy, By , With Możliwość komentowania Koniec wsparcia dla Windowsa XP została wyłączona

Po 12 latach od premiery systemu operacyjnego Windows XP Microsoft zatrzymuje zamieszczanie aktualizacji dla jego użytkowników. Wsparcie techniczne dla tego systemu już nie będzie udzielane. Co zrobić aby nie wiązało się to z zakończeniem pracy na tym systemie? Oprogramowanie Windows XP zostało wydane w 2001 roku i jest jednym z lepiej przyjętych i najpopularniejszych systemów operacyjnych. W międzyczasie zostały wydane do niego bezpłatne aktualizacje które miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa i stabilniejszego działania systemu jak i dające więcej możliwości jego użytkownikom. Teraz komputery z tym systemem operacyjnym są wspierane jedynie poprawkami do wykrytych usterek i błędów systemowych. Niestety to już koniec wsparcia ze strony Microsoftu. W kwietniu kończy się okres supportowania tego systemu. Nie jest to dziwne z racji że system istnieje już od 12 lat, a na rynku jest kilka nowszych systemów takich jak: Vista, Windows 7 i najnowszy Windows 8. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: Czy jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego systemu operacyjnego? Na szczęście nie. Uchroni to nasz portfel ponieważ systemy nie są tanie. Trzeba pamiętać, że system XP nawet wtedy kiedy był supportowany to zdarzały się sytuacje, że nie był poprawnie aktualizowany. Najczęściej działo się tak z przyczyn technicznych. Komputery które mają zainstalowany system XP, są już starsze i słabsze. Dlatego też wgranie nowszego systemu może nie spełniać naszych oczekiwań. W związku z tym pozostaje nam używanie dalej tego systemu.

Głównym problemem dla użytkowników systemu XP, po zaprzestaniu saportowania, jest zagrożenie ze strony cyberprzestępców. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek jak się przed tym uchronić. Przede wszystkim należy mieć zainstalowany program antywirusowy, aby na bieżąco baza wirusów była aktualizowana. Dodatkowo należy aktualizować i wgrywać najnowsze programy ? wszystkie wtyczki w przeglądarce internetowej powinny być wgrane. Wszystkie sterowniki powinny być aktualne pobrane ze strony producenta. Zalecana jest również zmiana przeglądarki internetowej. Składnikiem systemu XP był Internet Eksplorer. Z uwagi na brak wsparcia, przeglądarka ta nie będzie aktualizowana, dlatego najlepiej ją zmienić na inną. Może być to Mozilla lub inna.

Podsumowując, wszyscy którzy przyzwyczaili się do systemu operacyjnego Windows XP, mogą w dalszym ciągu go używać. Mądre korzystanie z Internetu, nie pobieranie programów niewiadomego pochodzenia, unikanie stron internetowych podwyższonego ryzyka, jest niezbędne. Stosując się do tych kilku prostych zasad możemy korzystać z tego systemu bez odczucia braku wsparcia ze strony Microsoftu.

 

Comments are closed.