Co to?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Internecie LTE..

Home  >>  Internet  >>  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Internecie LTE..

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Internecie LTE..

On Kwiecień 22, 2014, Posted by , In Internet, By , With Możliwość komentowania Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Internecie LTE.. została wyłączona

Technologia LTE to rewolucja mobilnego Internetu.  Technologia ta zapewnia szybką transmisje danych i stabilne połączenie. Łącze LTE można wykorzystać, zatem do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, grania w zaawansowane gry sieciowe -Bez obawy o zerwanie lub zawieszanie połączenia!

W Polsce LTE działa w paśmie 1800MHz i nadal jest nowością. LTE oferuje na razie tylko dwóch operatorów – Cyfrowy Polsat oraz Plus. Obie firmy korzystają z infrastruktury sieciowej Mobyland oraz CenterNet . Operatorzy wi ęc nie mogą miedzy sobą konkurować pod kątem parametrów Internetu, gdyż zarówno szybkość jak i zasięg są takie same.  Możemy się spodziewać, iż niedługo w ofercie sieci Play również znajdziemy Internet LTE.  Na razie firma czeka na rozstrzygniecie przetargu UKE.

Internet LTE charakteryzuje się duża szybkością transmisji danych. Wartości teoretyczne dla plików pobieranych to 150Mb/s a wysyłania 50Mb/s. W praktyce wartości te mogą być niższe. Jest to uzależnione od miejsca, w którym korzystamy z Internetu, czyli zasięgu. Parametrów te są znacznie niższe u operatorów oferujących stacjonarny Internet. Dla porównania technologia HSPA+  oferuje maksymalny transfer przy pobieraniu danych  42Mb/s. W przypadku innych technologii duży wpływ na szybkość transmisji danych ma ilość użytkowników korzystających z sieci na danym obszarze. LTE ma znacznie większa pojemność, wiec  ilość użytkowników nie ma większego wpływu na szybkość łącza.

Zasięg LTE obejmuje na chwile obecna ok. 35% miejsc w Polsce. Znakomity zasięg możemy uzyskać zarówno w dużych miastach jak i na terenach pod miejskich. Technologia LTE jest połączona z siecią 3G. Gdy znajdziemy się poza zasięgiem szybkiego Internetu LTE, nie utracimy polaczenia a jedynie zauważymy spadek szybkości jego działania, ponieważ Internet automatycznie przełącza się na transmisje np.  HSPA+

Aby korzystać z Internetu LTE niezbędny jest modem  lub router obsługujący ten typ sieci. Wiele smartfonów czy tabletów ma wbudowany modem pozwalający na korzystanie z nowej technologii.

Czy Internet LTE ma, zatem jakieś wady? Owszem. Po pierwsze zasięg nie obejmuje nawet 50% kraju. Po drugie LTE jest Internetem mobilnym i jak każdy inny Internet tego typu ma swoje limity dotyczące pobierania i wysłania danych. Wybierając te ofertę operatorów musimy liczyć się z ograniczeniami. Warto zastanowić się nad ta oferta, gdy korzystamy z Internetu głownie w celu ściągania dużych plików czy filmów. Internet LTE jest natomiast świetnym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z komputera poza domem i musza mieć stały dostęp do Internetu, aby wykonywać codziennie czynności związane z praca czy nauka.

Comments are closed.