Co to?

Jak powstał i ewaluował dysk twardy?

Home  >>  Ciekawostki  >>  Jak powstał i ewaluował dysk twardy?

Jak powstał i ewaluował dysk twardy?

On Maj 5, 2015, Posted by , In Ciekawostki, With Możliwość komentowania Jak powstał i ewaluował dysk twardy? została wyłączona

Dysk twardy, który stosowany jest w większości komputerów miał swe początki w urządzeniu, które powstało w 1956 roku. Mowa w tym wypadku o 24-calowym dysku twardym, którego pojemność wyniosła 5 MB, a jego producentem była firma IBM. Dopiero w 1983 roku klienci mieli okazję nabywać pierwsze komputery autorstwa IBM, które wykorzystywały dyski o pojemności odpowiednio 5 i 10 MB. Pierwszym dyskiem o wielkości 5,25 cala był produkt Seagate, którego wielkość to także 5 MB.

Dwa lata później specjaliści opracowali kontroler Integrated Drive Electronics, czyli IDE, który pozwolił rok później wyprodukować pierwszy dysk twardy o wielkości 3,5 cala. Dyski 3,5-calowe są najpopularniejsze do dnia dzisiejszego, choć nieśmiało wypychają je 2,5-calowe produkty w postaci dysków HDD bądź SSD. Już w 2003 roku klienci kupujący komputer brali pod uwagę jego pojemność w granicach od 80 do nawet 180 GB, choć oczywiście na rynku występowały także dyski twarde o większej pojemności, lecz zaporowym czynnikiem była cena. Zapis prostopadły, który zastosowano w 2006 roku pozwolił osiągnąć powierzchnię dysku przekraczającą 1 terabajt.

Dwa lata później na rynku pojawiły się dyski SSD, które wykorzystywały technologię półprzewodnikową. Początkowo wydawało się, że nie mają one szans pobić rynku z racji wysokiej ceny i pomimo bardzo dobrej wydajności. Działania poszczególnych producentów sprawiły, iż cena za 1 MB znacząco spadła, co przełożyło się na większe zainteresowanie dyskami półprzewodnikowymi SSD przez profesjonalistów oraz graczy. Obecnie dzięki zastosowaniu dysku SSD możemy skrócić czas uruchamiania się systemu operacyjnego nawet o połowę. Pierwszy dysk o pojemności 2 TB zadebiutował na rynku w 2009 roku, natomiast rok później klienci mogli kupować standardowe dyski twarde, których pojemność wynosiła 3 TB. Rok 2011 przyniósł produkt Hitachi w postaci dysku twardego 4 TB. Obecnie w produkcji dysków twardych specjalizują się tylko trzy firmy, a mianowicie Western Digital, Seagate i Toshiba.

Napisane przez serwis Laptop Repair Center

Comments are closed.